Labial füzyon nedir?
Kız bebeklerinde 3 aylıktan 3 yaşına kadar görülen labial füzyon yani genital yapışıklık çoğu zaman kendiliğinden düzelir. Düzelmemesi halinde ameliyatla tedavi edilir.
Labial füzyon tedavisi
Kadın cinsel organının küçük dudaklarında sonradan oluşan yapışıklığa labial füzyon adı verilir. Labial füzyon vakalarına karşıdan bakıldığında genellikle altta yapışıklık, klitorisin hemen altında ise idrarın çıktığı bir delik olur.

Labial füzyon neden olur?
Aşırı temizlik gayretlerine bağlı olabilen mikrotravmalar, alt bezi veya temizlik maddelerine ait kimyasal irritasyonlar, yüzeyel enfeksiyonlara bağlı olarak bu yapışıklıklar gelişebilir.
Küçük dudaklarda yapışıklık en sık 3 ay -3 yaş arasında olur
Ergenlik öncesi dönemde labial füzyona yüzde 0.6 ile yüzde 3.0 sıklıkta rastlanır. Rahatsızlık en sık 3 ay – 3 yaş arasında görülür. Birçok kız çocuğunda şikayet olmaz ve tedaviye de gerek yoktur. Tanıdan sonraki ilk 1 yıl içinde yüzde 80’ i, en kötü ihtimalle ergenlikte, östrojenin etkisiyle kendiliğinden düzelir. Labial füzyonda takip ve ailenin bilgilendirilmesi yeterlidir.
Bölgesel kaşınma ve ağrı görülebilir
Bulgu ve belirtilerin olduğu hastalarda bölgesel kaşınma ve ağrı, idrar sonrası damlama ön plana çıkar ve rahatsızlık bu şekilde kendini belli eder.

Labial füzyon tedavisi
Nadiren idrar yolları iltihabına sebep olur. Bu olgularda östrojen içeren kremler 2-8 hafta arası süreyle günde 2 kez yapışıklık bölgesine sürülür. İki üç hafta içinde labial füzyon sorunu yaşayan hastaların yüzde 50’sinde yapışıklık açılır. Bu tedaviye dirençli ve belirti veren olgular veya idrarın çıkışına engel olan  ileri derecedeki labial füzyon yapışıklıkları genel anestezi altında açılabilir. Buna rağmen tekrar etme oranı yüzde 15 seviyesindedir. Ailelerin işlem sonrası bakım döneminde birkaç hafta boyunca küçük dudakları iki yana doğru açarak bölgeye östrojen veya vazelin krem sürmeleri gerekir.
Az sayıdaki hastada sorun görülür
Sonuç olarak; bu hastaların çok büyük bir kısmı genellikle görüntü dışında herhangi bir problem yaşamazlar ve dolayısıyla herhangi bir tedavi gerekmez. Küçük dudaklarda yapışıklık vakalarında gereksiz endişe ve tedavilere gerek yoktur. İdrar yolları iltihabı veya bölgesel enfeksiyon gibi sorun çıkan az sayıdaki hastada ise düzelmeleri için yukarıda anlatılan tedavilere ihtiyaç duyulur ve sorunları bu şekilde giderilir.

labial füzyon görsel.jpg